З настанням холодного сезону потрібно замінити літню гуму автомобіля на зимову. Це універсальна вимога, яка поширюється на всі марки й моделі машин, від компактних легкових до потужних позашляховиків.
Кожен водій повинен знати, коли міняти шини на зимові. Це не рекомендація, а необхідність для безпеки ー як особистої, так і пасажирів та пішоходів. Вчасне перевзування допоможе уникнути ДТП, особливо на вкритій кригою, інеєм чи засніженій дорозі.
Навіщо встановлювати зимову гуму
Шини, розраховані на холодний сезон, не просто так назвали зимовими. Вони не втрачають своїх властивостей у сильний мороз і забезпечують хороше зчеплення з холодною чи вкритою кригою дорогою. Це пов’язано з їхнім складом та будовою, розробленими безпосередньо для зимової погоди.
Перше, що відрізняє шини для холодного сезону від літніх ー глибина й орнамент протектора. Тут його роблять більш глибоким та асиметричним, щоб забезпечити надійне зчеплення коліс із дорогою, зберегти хорошу маневровість та стійкість авто в складних умовах. Після перевзування машину не занесе на слизькій або засніженій трасі.
Друга відмінність ー хімічний склад. Літня гума більш жорстка й тверда, тому внаслідок зниження температури вона «дубіє». Згодом її матеріал втрачає початкову пластичність і може повністю втратити зчеплення з дорогою. Тому їздити на такій гумі взимку дуже небезпечно. Зимова, навпаки, більш м’яка й не втрачає властивостей на морозі.
Коли потрібно встановити сезонні покришки
Це дискусійне питання, адже в ПДР та в законодавстві України немає чітких вимог щодо дат та умов для заміни. Отже, кожен водій вирішує сам, коли варто це зробити. Проте слід враховувати особливості українського клімату та температурний режим, адже від автовласника залежить рівень безпеки на дорозі.
Отже, коли потрібно міняти резину на зимову? Оптимальний термін ー коли середньодобова температура опускається до +7 або нижче. В таких умовах літня гума вже починає втрачати свої властивості. Деякі водії продовжують їздити без заміни до +5, проте в цьому випадку слід бути максимально обережним і не перевищувати швидкість.
Визначаючи оптимальний термін для заміни покришок, слід керуватися:
- прогнозом погоди. Якщо на найближчі 10 днів ви бачите похолодання й різке зниження температури ー не варто зволікати, краще встановити сезонні шини раніше. Враховуйте, що у випадку нічних заморозків лід залишається на дорозі до 12-13 години дня;
- кліматичними особливостями регіону. На заході України, в гірських районах холоди настають раніше. Тому там не варто чекати середини жовтня чи початку листопада, як, наприклад, на сході чи півдні;
- характером експлуатації авто. Якщо ви щоранку їздите на ньому на роботу, в будь-який день може виявитись, що ви не готові до різкого похолодання. Тому встановити нову гуму краще раніше, не відкладаючи на потім.
Багато водіїв не чекають першого похолодання та звертаються до фахівців по заміні гуми вже в середині жовтня, навіть якщо погода відносно тепла. Такий підхід має свої переваги. По-перше, автомобіль буде готовим до неочікуваних заморозків та різкого зниження температури.
По-друге, якщо встановити нові шини заздалегідь, вийде уникнути великих черг. Найважче потрапити на СТО чи шиномонтаж у перші дні похолодання, коли більшість автовласників звертаються до фахівців. По-третє, буде достатньо часу для того, щоб звикнути до нових покришок та змінити свій стиль водіння відповідно до них.
Чи можна використовувати всесезонні шини замість зимових
У багатьох водіїв виникає таке питання. Виробники називають всесезонні покришки універсальними, тобто, вважається, що з ними можна комфортно та безпечно їздити як у літню спеку, так і взимку. Проте варто враховувати, що такими вони будуть тільки за сухої, відносно теплої погоди.
Всесезонні шини не підходять для української зими, адже в багатьох регіонах нашої країни холоди настають зненацька. Їздові характеристики універсальних покришок погіршуються, коли температура знижується до -2 ー -10. Для сильного морозу, снігопаду чи поїздки по дорозі, вкритій кригою, вони не підходять.
Чи можуть оштрафувати, якщо не замінити сезонну гуму
Оскільки у законодавстві та ПДР конкретні терміни не вказано, по факту виписати штраф тільки за те, що ви їздите на літній гумі взимку, не зможуть. Проте це не означає, що відповідальності вдасться уникнути.
Відповідно до ст. 121 КУпАП та ПДР (п. 31.4.5) штраф за невідповідні автошини призначать, якщо:
- висота протектора менша допустимої. Мінімальний дозволений показник залежить від ваги авто, наприклад, якщо вона не перевищує 3,5 тонни, тоді значення становить 1,6 мм;
- на гумі наявні механічні пошкодження ー наприклад, гулі, порізи або інші дефекти, через які вона втрачає свої властивості;
- тип, розмір, індекс навантаження покришок не відповідають характеристикам транспортного засобу;
- на одну вісь встановлені різні за конструкцією та типом колеса, або гума з шипами й без.
Сума штрафу ー 20-40 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Враховуйте, що у випадку ДТП з авто з літньою гумою взимку або в холодну погоду восени страхова компанія може відмовити у відшкодуванні. Вважається, що водій, який не замінив покришки вчасно, спровокував небезпечну ситуацію на дорозі. Не виключено, що в майбутньому буде заборонено їздити на літній гумі в період з 1 жовтня по 31 березня.
Як визначити, що потрібно купувати нові шини
Покришки з часом стираються та стають непридатними для використання. Знаючи, коли потрібно міняти літні шини на зимові, заздалегідь перевірте їхній стан та визначте, чи готові вони до чергового сезону. Перше, на що варто звернути увагу ー глибина протектора. У нових виробів для зими вона становить 8-10 мм.
Якщо протектор сильно стерся, автомобіль стає схильним до аквапланування, тобто, часткової або навіть повної втрати зчеплення з дорожнім покриттям. Щоб виміряти висоту, ви можете скористатися лінійкою, штангенциркулем або поглянути на спеціальний індикатор зношення.
Як правильно зберігати літні шини взимку
Для цього найкраще використовувати сухе, зачинене приміщення. Це може бути гараж, балкон тощо ー головне, щоб гума не підпадала під вплив підвищеної вологості. Зберігати шини потрібно у вертикальному положенні.
Щоб вони не втратили геометричних параметрів, раз на два місяці перевертайте їх. Розмістити покришки краще на полиці або рівній підлозі. Підвішувати їх не варто, також не можна встановлювати поверх важкі предмети.
Чому варто звернутися до фахівців
В офіційному дилерському центрі «Mitsubishi Арма Моторс Київ» надають послуги з сезонного обслуговування для власників автомобілів цього японського виробника. Тут ви можете не тільки встановити нові шини, а й замовити та придбати оригінальні аксесуари, щоб удосконалити й покращити авто.
Наприклад, серед додаткових виробів доступні диск R18, також є можливість придбати легкосплавний диск R20 та інші ー дивіться на призначення кожної моделі. Також в офіційному дилерському центрі продаються автомобілі японського автовиробника, в тому числі в кредит і лізинг. Модельний ряд Mitsubishi широкий та включає як легкові авто, так і позашляховики.